10 nejčastějších podvodů a triků realitních kanceláří

Jako hub po dešti přibývají další a další realitní kanceláře. Je to dobře, konkurence je potřebná a prospěšná. Také vede k  tomu, abychom ti, kteří působíme již dlouho v tomto regionu nespali na vavřínech a nespoléhali se na úspěchy minulých let. Takže - dobrá konkurence ano. Neshazuji ty slušné a poctivé kolegy, kteří své firmy léta budovali a poskytují služby na vysoké úrovni. Ale jako ve všech profesích jsou lidé a firmy zodpovědní, tak jsou i „zlatokopové“. Po nás potopa. Avšak selhání jedné kanceláře vrhá stín na všechny ostatní. Proto jsem se rozhodl k napsání tohoto článku. Odkrytí zákulisních machinací v realitní činnosti.

O co se jedná? Především o používání klamavých reklam a  nesplnitelných slibů. Udělají obrovskou reklamu, jsou všude vidět, slíbí co se dá i to co splnit nemohou. Doporučuji opatrnost.

 

Podvod č. 1 Vykoupíme Vaši nemovitost! či Peníze ihned za váš dům !

Jistě jste tu reklamu všichni viděli. Pokud si myslíte, že zavoláte do této kanceláře a oni vám přivezou hned peníze, jste bláhoví, Pokud si myslíte, že když podepíšete kupní smlouvu, tak dostanete peníze ihned, tak jste také na omylu. Prostě podepíšete docela tvrdou, závaznou, zprostředkovatelskou smlouvu na dlouhou dobu. Doporučuji podrobně přečíst a porovnat.

 

Podvod č. 2 Máme kupce na váš dům (byt, pozemek atd.) !

Žádný kupec není, kdo by také koupil nemovitost, aniž by ho viděl nebo si jej podrobně prohlédl? Zato je opět připravena zprostředkovatelská smlouva. Někdy i falešný kupec, který si to po podpisu zprostř. smlouvy rozmyslí. Doporučuji uzavřít smlouvu na 14 dnů. Mají li kupce stačí to.

 

Podvod č. 3 V této ulici koupím rod. domek, v tomto domě byt.

Pokud se pod uvedeným tel. číslem objeví dodatečně realitní kancelář, je to opět podvod. Nepokračoval bych v jednání.

 

Trik č. 4 Máme pobočky po celé republice.

Vaši zakázku budou prodávat všichni makléři! Nebudou, pobočky, které vybudovali během jednoho roku a makléři s měsíční praxí si neví rady s  vlastní zakázkou na které pracuje již delší dobu a není schopen sehnat klienta. Mimo profesionální RK s dlouholetou praxí, které jsou propojeny v rámci ČR a dlouhodobě spolupracují (např. EKRK, který již 15 let spolupracuje s RK v celé Evropě).

 

Trik č. 5 Prodáváme nejvíce nemovitostí na celém světě!

To možná ano v zahraničí a to ještě v minulosti . Kolik jste jich prodali v tomto kraji? V tomto městě ? V této republice?

 

Trik č. 6 Nejsme plátci DPH !Máme nejnižší provizi.

Kancelář, která se nestane plátcem DPH, není moc úspěšná, nebo teprve začíná.

Rozumný člověk vybírá realitní kancelář nejen podle výše její provize, ale podle její úspěšnosti. Co je důležitější pro prodávajícího, jak rychle a dobře je jeho nemovitost prodána, nebo 2 až 3 % provize a  to mnohdy z každé strany? Bez reklamy, bez větších nákladů či jinou propagaci. Jen s konstatováním, že jsou nejlevnější! Co vše je zahrnuto v  provizi neuvádějí např. reklama, smlouva o smlouvě budoucí, kupní smlouva, odhad apod.

 

Trik č. 7 Uzavírám obchody v restauraci v bytě apod.

Nemám-li ani vlastní kancelář ? Předem varuji, nereagovat!

 

Trik č. 8 Máme ve své nabídce nejvíce nemovitostí.

A máte na ně uzavřené zprostředkovatelské smlouvy? Jsou to jen zprostředkovatelé, nemohu ani napsat realitní makléři, kteří nabízejí prodej nemovitostí bez uzavřených smluv, často i bez vědomí majitelů, za jakoukoli cenu jen aby měli velkou nabídku, která slouží k nalákání klientů, bez exkluzivní smlouvy na danou nemovitost ani nereagujte, protože většina těchto zakázek než si vyřídíte hypotéku či jiný úvěr je většinou prodá jiná realitní kancelář! Takže vynaložené náklady a čas jsou pro Vás zbytečnou ztrátou.

 

Trik č. 9 Spustíme obrovskou reklamu !!

Ať je všude vidět a slyšet že jsme nejlepší, největší, nejúspěšnější a  jenom my jediní a jedineční. A co jsme zatím dokázali ? Měsíční či roční praxe, spousty podvedených klientů a vysoký zisk. A po roce či dvou zmizíte z trhu! Opět celý humbuk slouží k přilákání klientů.

 

Trik č. 10 Nastrčím do reklamy známou tvář.

POZOR! Kolik klientů nachytaly tváře známých herců či celebrit na podvodníky z kampeličky, kuponovou privatizaci apod.? Mnoho lidí přišlo o  peníze i o majetek a zůstal jen údiv ve tváři . Narozdíl od celebrit, které zůstávají nadálé „ vysmáté „.

 

Jak poznám solidní realitní kancelář?

Navštívím více kanceláří a budu se dívat a ptát.

 

Jak dlouho jste na realitním trhu?

Kolik jste prodali nemovitostí za rok? Kolik máte zaměstnanců a jak dlouho u vás pracují? Jak ručíte za své služby? Jakou máte kvalifikaci? Jakým způsobem budete moji nemovitost nabízet? Jaké jsou další poplatky vedle provize? Co budu platit, když nemovitost neprodáte? Jaké máte reference? Jste členem nějakého sdružení např. ARK ČR, EKRK, apod. ? Když budu mít problém, mohu mluvit přímo s majitelem? Jste pojištění z  výkonu svého povolání a do jaké výše? Jste držitelem značky ISO? Kde a v  jaké míře inzeruje?

Pokud si vyberete realitní kancelář pak doporučuji aby jste ji plně důvěřovali a aby byla podepsaná mezi RK a klientem smlouva exkluzivního charakteru, jedině tak docílíte, že cena kterou obdržíte bude skutečně tržní.

Více RK, které se snaží prodávat Vaši nemovitost za rozdílné ceny, nakonec nemovitost znehodnocují a vy ve výsledku obdržíte méně, zde se navíc otvírá prostor pro neseriózní RK, které nejsou v tomto obchodu ničím jiným, než jenom jeho zprostředkovateli, aby si za Vašimi zády mohli domluvit provizi od případných kupujících, kteří vyvíjejí tlak na prodávajícího aby slevil. I to je praxe a nelze říct, že ojedinělá.

Máte li pochybnosti, zdarma vám poradíme, nemusíte hned podepisovat, poraďte se u členů EKRK. Seznam členů naleznete na www.ekrk.eu

Petr Korytar
prezident
Evropského klubu RK